arşiv

yazılar buna göre etiketlendi; ‘Girişimcilik Nedir?’

Nedir bu "girişimcilik" dedikleri?

Pazar, 03 Haz 2012

Bu 'girişimcilik' dedikleri nedir ki?

Üniversiteyi bitirir bitirmez yapacaklarınıza alternatif olan tek bir şey var. O da kendi işinizin patronu olmak!

1996 yılında bir proje ödevi olarak başlanan günümüzün internet devi Google şu anda milyarlarca dolar kar yapan ve bir çok kişinin çalışmak istediği şirketler listesinde zirvedeki yerini bırakmıyor.

Aradan geçen 14 yıl boyunca yeni servis ve hizmetlerle yoluna devam eden Google, geçtiğimiz yıl rüzgar enerjisi santralleri, lokasyon bazlı projeler ve çeşitli mimarlık projelerine yatırımlarına devam ediyor.

İşte bu başarı hikayesinin arkasındaki düşünce girişimcilik! Eğer iki arkadaş 1998 yılında okuldan mezun oldukları zaman “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, insanların zaten kullandıkları bir arama motoru var” şeklinde düşünseydi şu anda milyarlarca dolarlık bir servetleri belki de hayal olarak kalacaktı.

devamını oku...

Atatürk'ün Girişimcilik Özelliği

Salı, 09 Mar 2010

Girişimcilik ve AtatürkAdnan Nur Baykal'ın "Mustafa Kemal Atatürk'ün Liderlik Sırları" adlı kitabındaki "Müteşebbis (Girişimci) Olmak" maddesinde, Atatürk'le ilgili birçok söz ve anektod var. Kitabın tamamı tabii ki daha faydalı ama konumuz Girişimcilik olduğu için, kitabın bu bölümünü aktarmayı uygun gördük. Kitabı almanızı ve kitabın tamamını okumanızı da ayrıca tavsiye ederiz.

Atatürk'ün Girişimcilik ile İlgili Sözleri

"Efendiler, bilirsiniz ki hayat demek, mücadele demektir. Hayatta başarı mutlaka mücadelede başarıyla mümkündür. Bu da, manen ve maddeten kuvvet, kudrete dayanır bir keyfiyettir." (1)

"İnsan, hareket ve faaliyetinin, yani dinamizminin ifadesidir." (2)

"Bir fert için olduğu gibi, bir millet için de kudret ve kabiliyetini fiili eserleriyle gösterip, ispat etmedikçe, itibar ve ehemmiyet beklemek beyhudedir." (3)
devamını oku...

Girişimciliğe giriş!

Pazartesi, 04 Oca 2010

Yükseköğrenim programlarında yer alan öğrenciler eğitim sürelerini genellikle büyük şirketlerde çalışma hayalleri kurarak geçirmektedir. Yine de son yıllarda, özellikle Batı'da başlayan yeni bir eğilim, gençleri istihdam arayan konumundan istihdam yaratan konumuna doğru ittirmektedir. Bu eğilimin adı "GİRİŞİMCİLİK"tir.

Girişimciliğin amacı; öğrenciyi, en büyük hayali olan sağlam bir kapıya kul olmak hedefinden vazgeçirmek ve kendi oluşturduğu ya da geliştirdiği bir iş fikrini, bir iş planı haline getirerek bu planı hayata geçirip hayat yolunu kendi kendine çizmesini sağlamaktır.

Girişimci Kimdir?

Girişimciler, oluşan fırsatları görme yetenekleri ile yenilik yaratma arzuları olan ve bu amaçlarını gerçekleştirecek kapasitedeki kişilerdir. Girişimcinin işi; yaratmak, geliştirmek ve ekonomik değer oluşturmaktır. Bunu kendi başına veya uyumlu bir grupla halledebilir. Girişimciyi sadece kendi başına iş kuran kişi olarak görmemek gerekir.

Girişimcilerin hazırladıkları iş planı çerçevesinde geliştirdikleri projelerine destek sağlayacak olan kuruluşların ülkemizde yeni gelişmekte olması nedeniyle, kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin başlangıç finansmanını sağlama konusunda ciddi sıkıntıları olmaktadır. Günümüzde bazı bankalar "risk sermayesi" sağlamak üzere yeni şirketler kurmaktadır. Mevcut olan şirketler ise, büyüme aşamasındaki ya da bu aşamayı tamamlayarak belli bir iş hacmine ulaşmış olan kuruluşlara finansman olanağı sunmaktadır.
devamını oku...