arşiv

yazılar buna göre etiketlendi; ‘iş fikri’

Girişimci Olmak ya da Olmamak

Pazar, 13 Mar 2011

Girişimci

Girişimcilik kelimesini duyduğunuzda akla ilk gelen soru “Herkes girişimci olabilir mi?” olacaktır. Çok kısa bir cevap vereceğim size; “HAYIR”.

Girişimcilik ruh ister, vizyon  ister, adanmışlık ister, cesaret ile kendine güven ister ve hepsinden de önemlisi ATILIM  ister. Herkes o ilk adımı atmaya cesaret edemez. Çok güzel bir fikri vardır ancak hep bir şey bekler. Sonra da geç olur. Girişimci başka biri o fikri hayata geçirir. Şimdi ben size bir soru sormak istiyorum.”Siz hangisi olmak istersiniz?”

İyi bir girişimci beklemez harekete geçer, duraksamaz bile daima ileriye doğru koşar.  Girişimci cesurdur ve kontrollü  riske girer. En ufak bir zorlukta yılmaz ,sorunları çözmek için fırsatları kollar. Girişimcilik zordur ama ödülü büyüktür.

O yüzden çok iyi düşünün. Eğer ki tüm bu özellikleri kendinizde görüyorsanız  “Girişimci Olmak yada Olmamak” sorusuna vereceğiniz cevabı ben biliyorum. Ya siz ! Bu soruyu cevaplamaya hazır mısınız?

 

Girişimci Olmak

Çarşamba, 09 Mar 2011

Girişimci

Girişimcilik risk alma, fırsatları yakalama ve bu yakalanan fırsatların değerlendirilmesi ile başlar. Girişimci olabilmek için bu işe gönül ve emek konması gerekmektedir. İyi bir planlama, Pazar araştırması, finanseetme  yeteneklerinin geliştirilmesi önem taşımaktadır.

Girişimcilik Yüksek özgüvene sahip, Liderlik vasıfları açık, sosyal çevresi  olan ve fırsat kovalayan bir karakter gerektirir.  Hiçbir fikir aptalca değildir. Yüksek getiri getiren işler çoğunluğun saçma ve aptalca olarak değerlendirdiği fikirlerdir. Önemli olan fikrin doğru kelimeler ile doğru kitleye pazarlanmasıdır.

Girişimci olabilmek için önce kendine güvenmen ve hedeflediğin işe inanman gerekmektedir. Bununla birlikte araştırma, deneyim, bilinçlenme, öngörü, cesaret ve tabii ki atılım olmadan hiç bir girişim başarılı olamaz. O yüzden kendinize her şeyden önce şu soruyu sormalısınız. “Ben Girişimci olabilirmiyim?